2023-10-10

Zioła dla psów - część 16

Korzeń łopianu większego (Arctium Lappa L.) zawiera cukier, inulinę, białka, tłuszcze, związki poliacetylenowe, fitosterole, nieduże ilości olejków eterycznych, glikozydy, saponiny, dużo siarki, fosforu, witaminę C.
Działanie i sposób podania:

  • w leczeniu chorób układu oddechowego w postaci odwarów dodawanych do karmy,
  • w leczeniu owrzodzeń, ropniach i egzemach za pomocą okładów i kompresów,
  • w leczeniu bakteryjnych i grzybicznych zapaleniach skóry oraz przy nadmiernym wypadaniu włosa – kąpiele w odwarze.

Owoce malin (Rubus Idaeus L.) są dobre nie tylko dla ludzi, ale i dla naszych czworonożnych przyjaciół. Owoce malin bogate są w cukry (sacharoza, fruktoza, glukoza), olejek eteryczny, pektyny, szereg witamin (E, B1, B2, B6) a także kwasy organiczne jak choćby: cytrynowy, jabłkowy i salicylowy. Natomiast liście malin zawierają dużą dawkę witaminy C (300 mg%), garbniki, kwasy organiczne, śluzy, żywice.
Działanie i sposób podania:

  • w leczeniu stanów przeziębienia w postaci naparów z liści i owoców,
  • w profilaktyce chorób układu oddechowego oraz wzmacnianiu odporności – świeże owoce.

Korzeń marchwi zawiera odżywcze cukry-węglowodany (4-10%, m.in. sacharozę
i glukozę), białko, liczne karoteny , witaminy B₁ i B₂, B₆, C, E, H, K, PP (0,05 mg) oraz wapń, żelazo, miedź i fosfor, a także pektyny.

Działanie i sposób podania:

  • w leczeniu biegunki – należy podać startą marchewkę (najlepiej świeżą).

Nasz pies uwielbia marchewkę. A dla nas jest to dobry sposób na zaspokojenie wiecznie głodnego labradora. Marchewka zawiera błonnik, który wypełnia wiecznie pusty brzuch laba i daje poczucie sytości. A na dodatek, jest w całości wydalana przez psa więc jest to też dobry sposób na odchudzanie.

Ostropest plamisty (Silybum Marianum (L.) Gaertner) znany w leczeniu dolegliwości wątrobowych u ludzi, ale trzeba zapamiętać że u zwierząt też się sprawdzi. Łatwy w podaniu.

Moja uwaga: należy kupować całe owoce, nie już zmielone. Nie wiemy ile ten miał już leży w torebce i ile jego właściwości już się ulotniło.

Owoce ostropestu zawierają sylimarynę, flawonoidy, aminy biogenne (histaminę, tyraminę), kwasy organiczne, śluz, witaminy C i K, fitosterole, garbniki, białka, cukry, olej z dużą ilością kwasu linolowego (50%) i sole mineralne.
Najważniejsza jest sylimaryna, która jest silnym przeciwutleniaczem. Jej zawartość dochodzi do 2-3%.
Działanie i sposób podania:
Sproszkowane nasiona w zaburzeniach funkcjonowania wątroby, w zatruciach, w regeneracji po chorobach układu pokarmowego i wątroby.

Bibliografia:

dr n. wet. Jarosław Sobolewski "Zioła w profilaktyce chorób psów i kotów czyli jak zapobiegać chorobom w sposób naturalny", Wydawnictwo Ridero 2016

pixel