2023-10-10 Zioła dla psów - część 16 |
Korzeń łopianu większego (Arctium Lappa L.) zawiera cukier, inulinę, białka, tłuszcze, związki poliacetylenowe, fitosterole, nieduże ilości olejków eterycznych, glikozydy, saponiny, dużo siarki, fosforu, witaminę C.
Owoce malin (Rubus Idaeus L.) są dobre nie tylko dla ludzi, ale i dla naszych czworonożnych przyjaciół. Owoce malin bogate są w cukry (sacharoza, fruktoza, glukoza), olejek eteryczny, pektyny, szereg witamin (E, B1, B2, B6) a także kwasy organiczne jak choćby: cytrynowy, jabłkowy i salicylowy. Natomiast liście malin zawierają dużą dawkę witaminy C (300 mg%), garbniki, kwasy organiczne, śluzy, żywice.
![]() Korzeń marchwi zawiera odżywcze cukry-węglowodany (4-10%, m.in. sacharozę Działanie i sposób podania:
Nasz pies uwielbia marchewkę. A dla nas jest to dobry sposób na zaspokojenie wiecznie głodnego labradora. Marchewka zawiera błonnik, który wypełnia wiecznie pusty brzuch laba i daje poczucie sytości. A na dodatek, jest w całości wydalana przez psa więc jest to też dobry sposób na odchudzanie. Ostropest plamisty (Silybum Marianum (L.) Gaertner) znany w leczeniu dolegliwości wątrobowych u ludzi, ale trzeba zapamiętać że u zwierząt też się sprawdzi. Łatwy w podaniu. Moja uwaga: należy kupować całe owoce, nie już zmielone. Nie wiemy ile ten miał już leży w torebce i ile jego właściwości już się ulotniło. Owoce ostropestu zawierają sylimarynę, flawonoidy, aminy biogenne (histaminę, tyraminę), kwasy organiczne, śluz, witaminy C i K, fitosterole, garbniki, białka, cukry, olej z dużą ilością kwasu linolowego (50%) i sole mineralne. Bibliografia: dr n. wet. Jarosław Sobolewski "Zioła w profilaktyce chorób psów i kotów czyli jak zapobiegać chorobom w sposób naturalny", Wydawnictwo Ridero 2016 |