Badania kliniczne nad wykorzystaniem róży damasceńskiej w farmakologii
Przyzwyczailiśmy się do tego, że wyciągi z róży damasceńskiej stosowane są głównie w przemyśle kosmetycznym. O tym jak dobre działanie ma na naszą cerę to już wszyscy wiemy. Hydrolat z róży damasceńskiej / woda różana wygładza, nawilża, dostarcza mnóstwo witamin naszej skórze. Więcej informacji o tym co znajduje się w płatkach róż i ich działaniu znajduje się tutaj: https://danowiec.pl/product-pol-51-Hydrolat-z-rozy-damascenskiej-Danowiecki.html
Natomiast nie wiele mówi się o tym, że trwają badania kliniczne nad różą damasceńską pod kątem medycznego zastosowania.
W medycynie niekonwencjonalnej oraz tradycyjnej medycynie irańskiej wyroby
z róży damasceńskiej stosuje się w takich przypadkach:
- woda różana przepisywana jest pacjentom z depresją.
- oryginalny Gulkand (konfitura z płatków róż w cukrze i miodzie pochodząca
z krajów indyjskich) stosuje się przy zaparciach, wrzodach, chorobach układu pokarmowego. Ponadto przypisuje mu się działanie antystresowe. - herbata różana pomaga w walce z infekcjami układu trawiennego oraz przywracaniem prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach.
- odwar z pąków róż stosowany jest do leczenia bólów brzucha i klatki piersiowej, chorób układu trawiennego.
Podstawą włączenia róży damasceńskiej do leczenia, był fakt że zawiera w swoich płatkach mnóstwo aktywnych substancji mających ogromny wpływ na zdrowie człowieka.
Obecnie prowadzone są badania kliniczne w kierunku włączenia ekstraktów/wyciągów z płatków róż do leczenia farmakologicznego. Naukowcy prowadzą badania na różnych płaszczyznach w celu oszacowania skuteczności działania róży damasceńskiej w różnych schorzeniach.
Działanie przeciwcukrzycowe
- obniża poziomu glukozy we krwi
- hamuje hiperglikemia powysiłkową
Działanie antybakteryjne
W wielu badaniach opublikowanych w literaturze donoszono o działaniu przeciwdrobnoustrojowym dzięki flawonoidom, glikozydom i terpenom zawartych w płatkach róż. Do działań antybakteryjnych wykorzystywany jest hydrolat i olejek eteryczny.
Wspieranie wydolności wątroby
Podawania wyciągów z płatków róż poprawia parametry wątrobowe takie jak mocznik, lipidy wątrobowe, bilurbinę.
Działanie przeciwutleniające
Wyciągi wodne (hydrolaty) są rekomendowane do leczenia i zapobiegania chorobom powodowanym przez wolne rodniki.
Leczenie w kierunku HIV
Odnotowywane są pierwsze próby hamowania rozwoju HIV w organizmie za pomocą podania ekstraktów z róży zawierających kemferol.
Wpływ na pacjenta z chorobą Alzheimera
Prowadzone są badania na skuteczność stosowania wyciągów z płatków róż na ośrodkowy układ nerwowy. Badania pokazują, że po podaniu wyciągu poprawia się pamięć.
Leczenie padaczki
Badania kliniczne wykazują, że zastosowanie ekstraktów z róż może być pomocne przy zmniejszaniu intensywności ataków padaczkowych.
Działanie przeciwzapalne
Za działanie przeciwzapalne odpowiada czysty, eteryczny olejek różany oraz wodno-alkoholowe wyciągi z róż.
Działanie przeciwbólowe
Działanie przeciwbólowe wykazuje jedynie ekstrakt etanolowy. Również zawartość kemferolu i kwercetyny może mieć wpływ na obniżanie bólu.
Działanie w leczeniu chorób oczu
Wykonywane są pierwsze próby stworzenia ziołowych kropli do oczu na bazie wyciągów wodnych z róż damasceńskich. W wielu przypadkach zaobserwowano poprawę ze względu na działanie przeciwzapalne i właściwości przeciw infekcyjne przy zaburzeniach okulistycznych, w tym suchość spojówek, stany po operacji na zaćmę oraz zapalenie spojówek.
Opracowano na podstawie artykułu „Chemical constituents, experimental and clinical pharmacology of Rosa damascena: a literature review” opublikowanego w Journal of Pharmacy and Pharmacology w listopadzie 2019.