SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Organiczny nawóz czyli kompost

2019-04-29
Organiczny nawóz czyli kompostKompost to nic innego jak organiczny nawóz. Nawóz jakiego nie kupicie w żadnym sklepie. Każdy kto ma swój ogródek powinien pomyśleć o kompostowniku (można kupić gotowe moduły lub z palet zbudować samodzielnie). My mamy kupiony, bo i tak mamy dużo prac które musimy zrobić samodzielnie :)

Kompost to nawóz idealny i organiczny. Poza tym jest bardzo łatwy do zrobienia. Wrzucamy do niego wszystkie organiczne odpadki czyli resztki warzyw i owoców, fusy z kawy i herbaty, skoszoną trawę, zwiędnięte kwiaty, liście z drzew, skorupki jajek. Nie wrzucamy odpadów mięsnych żeby nie zwabić szkodników (np. szczury), odpadów z cytrusów, ponieważ są pryskane.

Jeśli zaczniecie go robić, zobaczycie jak bardzo zmniejszy się Wam ilość wyrzucanych śmieci. Mieszkając w mieście średnio raz na 2 dni biegałam do śmietnika. Teraz na wsi, mając kompostownik, jak zbierze mi się pełen kosz śmieci przez tydzień to jest dobrze.

Kompost zawiera wszystkie potrzebne roślinom składniki odżywcze. Dodatkowo poprawia strukturę gleby. Ziemia, którą nawozimy kompostownikiem ma dużo próchnicy, jest pulchna i przewiewna, a zarazem wilgotna. Próchnica zawarta w kompoście zatrzymuje wodę. Substancje pokarmowe w kompoście są wolno uwalniane i dlatego też długo dostępne dla roślin. Kompost podnosi zdrowotność podłoża, wpływa na równowagę biologiczną ekosystemu, jak również co jest bardzo ważne eliminuje ze środowiska bakterie i grzyby wywołujące infekcje roślin ogrodowych.
Dzięki nawożeniem kompostem, rośliny są bujniejsze i bardziej odporne na choroby oraz szkodniki, lepiej też znoszą mróz.


W ubiegły weekend nawoziłam kompostem rośliny które dostały trochę w "kość" przez trawę która próbowała ją zagłuszyć. Planuje zrobić tuż przy płocie taki mały zagajniczek kwiatowy :) Kompostu jeszcze użyję jak będę zakładać ogród warzywny na który cały czas nie mam czasu :(


Namawiam każdego kto ma możliwość, żeby zrobił sobie taki prawdziwy nawóz organiczny! Jest w nim ogromna moc!
Jest tylko jedna wada, wyciąganie kompostu z kompostownika to naprawdę ciężka robota. Można to porównać do mega wysiłku na siłowni, a przynajmniej koszulka tak podobnie wygląda :)
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
pixel