2023-02-08

Zioła dla psów - część 6

Kwiaty nagietka lekarskiego (Calendula Officinalis) zawierają m.in. saponiny trójterpentynowe, sterole, karetonoidy (karoten, ksantofile, likopen), związki śluzowe, kwasy organiczne, flawonoidy, witaminę C i sole mineralne (ze szczególnym uwzględnieniem magnezu).
Działanie:
- mocno przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, antygrzybiczne, antywirusowe,
- głównie stosowany zewnętrznie przy różnych chorobach lub uszkodzeniach skóry,
- podany jako napar oczyszcza organizm z trujących związków lub w przypadku zaburzeń układu pokarmowego,
- do leczenia ran, drobnych urazów,
- przy schorzeniach i osłabieniu serca (odwar),
Sposób podania:
Napar lub odwar do stosowania wewnętrznego - dodać do karmy, lub na spodeczku z odrobiną ulubionych smakołyków.
Napar lub hydrolat do stosowania zewnętrznego – do przemywania ran, przy zapaleniu spojówek lub jako okład na zwichnięcia i stłuczenia. Hydrolat musi być bez konserwantów, powinien to być czysty wyciąg wodny z kwiatków nagietka lekarskiego.
Maść nagietkowa (świeże płatki kwiatków nagietka utrzeć z wazeliną) – przynosi natychmiastową ulgę, a właściwości przeciwbakteryjne powodują, że rana szybko się goi.
Ja poszłam na łatwiznę i używałam hydrolatu z nagietka lekarskiego (można zamiennie użyć hydrolatu rumiankowego) przy tzw. błocie w uszach. Było to dawno temu, bo obecnie nie mamy już takiego problemu. Ostatnio używałam jak od wiecznych kąpieli pod obrożą nastąpił stan zapalny skóry (w tym przypadku zamiennikiem może być hydrolat wrotyczowy). Szybko uporałam się z grzybicą która pojawiała się miejscowo.

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)
Badania naukowe wykazały, że napary z ziela i korzeni jeżówki bardzo wspomagają układ immunologiczny naszego psa. W jeżówce purpurowej, zarówno w zielu jak i w korzeniach znajdują się olejki eteryczne, kwasy organiczne m.in. cykoriowy i kawowy, echinakozyd – pochodna kwasu kawowego, flawonoidy – pochodne kwercetyny i kamferolu, seskwiterpeny, izobutyloamidy i inne związki.
Jeżówka purpurowa ma działanie:
- antybakteryjne, antywirusowe,
- pomaga w uśmierzaniu bólu o różnym pochodzeniu (warto stosować przy reumatoidalnym zapaleniu stawów),
Sposób podania:
W postaci naparów i odwarów bezpośrednio do karmy.

Żywokost lekarski
Korzeń żywokostu lekarskiego (Symphytum Officinale L.) zawiera 10—15% śluzu oraz inne polisacharydy, do 1,5% alantoiny, do 6,5% garbników, skrobię, fruktany, asparaginę, β–sitosterol, aminokwasy, ślady olejku eterycznego i sole mineralne z dużą ilością krzemu. Ze względu na zawartość hepatotoksycznych alkaloidów pirolizydynowych, nie stosuje się wewnętrznie, z uwagi na możliwość śmiertelnego zatrucia.
Działanie:
- TYLKO zewnętrznie w przypadku reumatyzmu lub bólu stawów.
Sposób podania:
- w postaci okładów i kompresów.
ZASTRZEŻENIE:
Nie podajemy sukom w ciąży lub karmiącym szczeniaki.

Polecane

Hydrolat rumiankowy Danowiecki

Hydrolat rumiankowy Danowiecki

29,00 zł netto/1butelka
Hydrolat wrotyczowy Danowiecki

Hydrolat wrotyczowy Danowiecki

38,00 zł netto/1szt.
pixel