Kocanka włoska
Kocanka włoska (Helichrysum italicum) jest typową rośliną śródziemnomorską. W Hiszpani uprawiana jest na Wyspach Kanaryjskich, w Chorwacji rośnie wszędzie, nie tylko na kamienistych plażach, w ogródkach, lub jako chwast przydrożny, ale i na wyższych partiach górskich.
W Polsce kocanka włoska często jest mylnie nazywana kocanką piaskową. Ale jest to inna odmiana. Kocanka piaskowa rośnie pojedynczo (nie tworzy krzaków, rozgałęzień) na polach, ugorach lub przy drodze.
Kocanka włoska będzie najlepiej rosła na terenach pisakowych lub na glebie dobrze przepuszczającej, lub suchej o odczynie zasadowym. Nie jest rośliną wymagającą, ale zdecydowanie nie lubi wilgoci. Powinniśmy wybierać dla niej ekspozycję południową. Lubi dużo słońca. Rośnie do 70 cm (jeśli ma idealne warunki). Zaczyna kwitnienie w maju, ale największą kumulację substancji aktywnych w kwiatkach osiąga w lipcu. W końcówce sierpnia, na początku września, należy ją przyciąć na zimowanie. Najlepiej przyciąć ją w ten sposób aby stanowiła zwarty krzak (w miarę możliwości oczywiście). Zimę powinna przetrwać. Zależy to przede wszystkim czy sadzonka którą nabyliśmy była odpowiednio hartowana.
W Polsce często na kocankę włoską mówi się maggi, a to dlatego, że znana przyprawa tworzona jest z ziela tej rośliny. W kosmetyce, jak i w leczeniu różnych schorzeń wykorzystywane są wyłącznie kwiaty.
Kocanka włoska znana w kosmetologii jako nieśmiertelnik zdecydowanie spowalnia proces starzenia się skóry. Stąd jej potoczna nazwa. Substancje aktywne występujące w kwiatkach kocanki to flawonoidy, floroglucyny, acetofenony. Dzięki nim jest doskonałym środkiem do oczyszczania organizmu, ochrony wątroby, obniżania poziomu cholesterolu, działa moczopędnie, wykrztuśnie oraz wspomaga trawienie.
Kocanka włoska jest również prawdopodobnie najlepszym środkiem antyhistaminowym. Skutecznie pomaga przy wszelkich reakcjach alergicznych.
Kuracje zapobiegawcze można stosować już od wiosny, kiedy zaczynają pylić rośliny. Przy okazji zmniejszymy ryzyko wystąpienia przeziębień, zapalenia oskrzeli, zatok, migdałków, spojówek, atopowego zapalenia skóry oraz kataru i wyprysków.
Kuracja: 6 gramów (1 łyżka stołowa) kocanki gotować w 0,5 L wody przez 10 minut po czym odstawić na 10 minut. Płyn pić 2-3 razy dziennie – zawsze po posiłkach.
Bibliografia:
Borovich M., Rośliny nas ocalą,Wydawnictwo Muza, wydanie I, Warszawa 2020
Własne doświadczenia i nabyta wiedza